Софіти для підшивки даху і вентиляція підпокрівельного простору

Підпокрівельна вентиляція ‒ один з найважливіших елементів сучасного будинку, незалежно від його форми і кількості поверхів. Вона допомагає уникнути скупчення великої кількості вологого повітря та конденсату в підпокрівельному просторі. Вентиляція сприяє необхідній циркуляції повітряних мас, що допомагає створити оптимальний мікроклімат в оселі.

Вологе повітря та конденсат в покрівельному конструктиві утворюється з кількох причин:

Багато недосвідчених будівельників не до кінця розуміють всю важливість створення якісної вентиляції підпокрівельного простору, а тому відмовляються витрачати на неї зайві кошти і зусилля. У деяких приватних будинках, що були побудовані років 10 назад або ще раніше, і зовсім відсутня вентиляція.

Таким чином, власники приватних будинків і заміських особняків витрачають великі кошти на покупку високоякісної покрівлі, вкладають гроші в регулярний ремонт даху, але в цілях економії відмовляються від застосування вентиляційної системи навіть в спрощеному вигляді. Як результат ‒ дах досить швидко приходить в непридатність, незалежно від якості матеріалів, з яких він була виготовлений.

Що відбувається в разі відсутності вентиляції

У зимовий і літній періоди потоки теплого повітря разом з парами, що знаходяться в кожному житловому будинку, піднімаються догори ‒ на мансарду або на горищне приміщення. Таким чином, вони накопичуються під дахом.

Волога яка піднімається з кімнат, через стельове перекриття, вату, гідроізоляцію, досягає більш холодної частини покрівлі ‒ фінішного покриття. В результаті перепаду температур (нічні перепади або перепади, які залежать від сезону) відбувається процес конденсації, коли вологе повітря охолоджується на холодній поверхні, воно утворює краплі, яким необхідно кудись подітися. Таким чином, відзначають кілька варіантів: конденсат може капати назад на покрівельний пиріг (що призводить до його гниття), стікати до низу покрівельного покриття і намочити всю несучу конструкції. Наявність вентиляції дозволяє виводити вологу разом з потоками повітря.

При потеплінні волога, що міститься в повітрі, яке знаходиться в підпокрівельному просторі, перетворюється в конденсат. Він осідає на внутрішній частині даху, яка залишається холодною.

Кількість конденсату залежить від кількості вологи в повітрі. Така волога проникає в шар утеплювача (матеріалу), в перекриття і силові конструкції, потрапляє на дах, що стає головною причиною руйнування матеріалів, їх поступового гниття та появи грибка.

Перетворення вологого повітря в конденсат можна розглянути на наступному прикладі: в домашніх умовах піднесіть над киплячим чайником скло (дзеркало, окуляри, металеву кришку від каструлі), на поверхні піднесеного предмета будуть утворюватися краплі ‒ це і є конденсат.

У літній період при поганій вентиляції або її абсолютній відсутністі дах перегрівається під негативним впливом УФ-променів, що також зменшує його експлуатаційний термін. Адже від перегріву крокви поступово висихають, тому з часом вони стискаються. В результаті в мансарді просто неможливо знаходитися, адже це приміщення дуже сильно нагрівається від сонця.

З огляду на все вищесказане, можна зробити висновок, що вентиляція підпокрівельного простору є важливим елементом для кожного об'єкту, на організації якого не варто економити.

Основні завдання вентиляційної системи

Вентиляція під покрівлею виконує відразу кілька важливих завдань:

Відведення вологого повітря, яке піднімається в пиріг покрівлі з житлових приміщень За добу кожна людина здатна виділяти близько 2-3 л води, що надходить в пароізоляційний шар і пиріг даху. Волога, яка проникає в пиріг, стосується холодних поверхонь і конденсується. Коли волога проходить через спеціальну мембрану, вона потрапляє в підпокрівельний простір і вивітрюється за рахунок ефективної циркуляції повітря.

Відведення вологи, яка конденсується в результаті температурних перепадів. В результаті торкання холодних поверхонь тепле повітря конденсується. Вся волога повинна відводитися з покрівельної мембрани, гідроізоляційного шару в жолоб водостічної системи або ж вивітрюватися.

Відведення води і снігу, що скупчилися під покрівельний матеріал Під покрівельним матеріалом не повинно бути води і снігу, а уникнути цього можна, якщо побудувати грамотну вентиляцію і захистити усі вузли покрівлі, де повітря потрапляє в вентиляційний канал (софіт ASKO NEO, капельник) і виходить з підпокрівельного пирогу (коник). Під вент каналом розглядають певний проміжок (5-7 см) між фінішним покриттям і мембраною, по якому пересувається повітря.

Зменшення температурних показників в літній період. Влітку сонце може прогрівати металевий дах до температури від +80 градусів і навіть більше. Такий прогрів зменшує ефективність експлуатації системи кондиціонування. Тому важливо влаштувати правильну вентиляцію підпокрівельного простору, а для меншого прогріву рекомендуємо використовувати інші види покрівельного покриття, такі як бітумна черепиця.

Створення правильної вентиляції під покрівлею

Звис або карниз даху ‒ це нижня частина покрівлі, що виступає на 40-80 см від стіни будівлі. Головне призначення карниза полягає в захисті фундаменту, фасаду та стін від талої води і від дощу. Для того щоб була вентиляція, потоку повітря буде потрібно місце, де він буде надходити в покрівлю, канал де він буде пересуватися, а також місце, де він буде виходити з покрівлі. Це 3 основних елементи вентиляції, які можна організувати різними способами, але якщо упустити хоча б один ‒ вентиляція працювати не буде.

Вхід повітря

По всьому карнизу потрібно встановити водостічну систему. При цьому капельник повинен бути нижче, ніж жолоб: коли сніг буде сходити з даху (і раптом, він потрапить на водостік, який неправильно змонтований), утворений лід та сніг на водостоку, закриють капельник і повітря перестане потрапляти в підпокрівельний простір ‒ значить вентиляції не буде. Для захисту вент каналу від попадання бруду, комах і птахів, є спеціальні матеріали ‒ «карнизні сітки або гребінь».

По всій довжині карниза потрібно створити щілину близько 5 см (в залежності від габаритів і кута нахилу покрівлі) для вільного доступу повітряних мас під покрівлю. Організований вентиляційний канал, що знаходиться між верхнім шаром покриття і підкладкою мембрани, повинен становити мінімум 5 см. Таким чином, контррейку обирають від 5 см і більше. Більшість українських компаній-виробників покрівельних матеріалів рекомендують працювати з контррейкою близько 40-50 мм. В результаті фахівці висувають досить високі вимоги до якості вентиляційної системи.

Вихід повітря

Для створення ефективної вентиляційної системи потрібнопам'ятати про три важливих складових: вхід, канал і вихід:

Основні види софітів

В процесі обробки даху різних будівель використовують всілякі варіанти софітів. Виділяють три основні типи:

Для організації системи вентиляції під покрівлею рекомендується обирати перфоровані варіанти.

Софіти для даху: матеріали

Крім конструктивних особливостей важливо врахувати матеріал, з якого були виготовлені софіти для даху. Виробники використовують натуральне дерево, метал, пластикову вагонку, ПВХ панелі. Останній матеріал є найбільш практичним і популярним.

Характеристики ПВХ-панелей:

Звис, підшитий софітами, має привабливий зовнішній вигляд, що підтверджує декоративні якості матеріалу.

Конструктивні відмінності софітів для підшивки даху

Софітами називають спеціальні панелі, що використовуються для схилу даху по всьому периметру.

Панелі, які застосовуються для карнизних звисів, повністю закривають простір між нижнім навісом і стіною. За рахунок своїх конструктивних особливостей, основна роль цих софітів полягає в провітрюванні покрівельного пирога. Це пояснюється тим, що повітряні маси не можуть не проходити вздовж крокв до коника даху, а тому тут буде організована природна циркуляція повітря. Якщо на шляху повітряних потоків розташувати будь-які перешкоди, тоді відзначають псування деревини, з якої була зібрана кроквяна система, і намокання вати.

Таким чином, підшивати карнизний звис потрібно акуратно. Якщо залишити його відкритим, під ним будуть постійно збиратися всілякі комахи, ховатися птиці, тому доцільно обшити його софітами.

Підшивка звису софітами: як обрати панелі

Обираючи якісний софіт для підшивки даху, необхідно враховувати важливі характеристики таких панелей. Залежно від певного схилу даху потрібно підібрати софіт підходящої конструкції. Якщо необхідно підібрати матеріал для зон, де не потрібна вентиляція ‒ альтанки, навіси для автомобілів, тоді потрібно використовувати суцільні софіти. Вони відрізняються замковою системою фіксації панелей один з одним, захищаючи від негативного впливу ззовні (атмосферних опадів та інших природних явищ).

Обираючи такі софіти, важливо перевірити якість кріплення панелей, від чого буде залежати експлуатаційний термін всієї конструкції.

Якщо монтаж софітів для підшивки даху необхідний для карнизів, тоді рекомендується обирати перфоровані панелі. Вони виконують відразу кілька важливих функцій: забезпечують додаткову вентиляцію підпокрівельного простору і оберігають від комах і птахів. При цьому вони відрізняються естетично привабливим дизайном. Якщо грамотно підібрати відтінок кольору (з урахуванням кольору вікон, водостоку або даху), можна створити оригінальний дизайн будинку, в якому кожен елемент конструкції доповнює один одного.

Софіт для підшивки даху: монтаж панелей

Перед початком виконання монтажних робіт потрібно підготувати обрешітку для софітів. Вона монтується по всьому периметру карнизної конструкції паралельно по відношенню до стіни. При цьому відстань між рейками може варіюватися від 300 до 400 мм. Якщо карнизний звис будинку більше 400 мм, необхідно додати ряд обрешітки (ще одну або кілька рейок).

Для створення якісної обрешітки використовують рейки, виготовлені з натурального дерева, розмір яких 40х60 мм. Якщо немає можливості скористатися дерев'яними рейками, можна застосувати оцинкований профіль.

Обираючи рейки, звертаємо увагу на їх якість: по всій довжині не повинно бути сучків, рейки повинні бути рівними, а їх вологість варіюється в межах від 15 до 18%.

Софіт для підшивки даху монтують у такий спосіб:

Софіт для підшивки даху можна з'єднувати навіть в найскладніших ділянках конструкції ‒ кутові з'єднання. Відзначають кілька варіантів фіксації: прямий і діагональний. Незалежно від обраного варіанту потрібно скористатися H-профілем або двома J-профілями. Такі профілі важливо закріпити на обрешітці, де вони також будуть виконувати функцію додаткової опори.

Основні вимоги до правильного монтажу софітів

Під час підшивки даху для софітів необхідно використовувати елементи кріплення з антикорозійними властивостями: цвяхи, шурупи або саморізи. При цьому капелюшки таких елементів повинні бути розміром не менше 8 мм, а ніжка в діаметрі ‒ близько 3 мм. Таким чином, вдається забезпечувати вільний рух панелей, який необхіден для безперешкодного розширення і звуження панелей під впливом різних температур.

Монтаж саморізів відбувається в центр спеціальних отворів для кріплення. Вкручувати панель в «тіло» панелі ‒ заборонено, при необхідності такого кріплення, потрібно вирізати овальний отвір, аналогічно тим отворам, які вже зроблені виробником. Крім того, між кріпленням і поверхнею панелі повинен залишатися оптимальний вільний простір, куди з легкістю поміщається звичайна монета (від 1 мм і більше). В результаті вдасться створити максимально вільну фіксацію. Це дозволить матеріалу акуратно розташуватися в конструкції, що виключає можливу деформацію.

В процесі монтажу софіти можна з легкістю розрізати на частини з використанням ножиць по металу, гострого ножа або циркулярної пилки. Починати нарізку необхідно з боку кріплення. При використанні гострого ножа, не варто прорізати панель наскрізь, необхідно провести ножем по панелі кілька разів, після чого зігнути її, вона повинна обламатися рівно по зрізу. Але для якісного виконання монтажних робіт найкраще скористатися ріжучими інструментами. Це прискорить робочий процес і дозволить розрізати панелі на різні шматки.

Важливі нюанси в монтажі софітів

Монтуючи софіти, потрібно приділяти особливу увагу деяким важливим нюансам, які малопомітні, але відіграють особливу роль для покрівлі кожного будинку:

Якщо матеріал зберігався (припустимо в гаражі), а на вулиці (припустимо) на 10 градусів менше, то перед монтажем, рекомендується дістати панелі на вулицю і розкрити упаковку: це необхідно для того щоб температура панелей вирівнялась з температурою навколишнього середовища. Таким чином, під час безпосереднього монтажу панелі не будуть продовжувати звужуватися/розширюватися під дією температур.

Купити софіти від популярних компаній-виробників

Перш ніж купити софіти, необхідно ознайомитися з найпопулярнішими виробниками та їх продукцією:

Обрати й купити софіти в Україні може кожен бажаючий за доступними цінами. При цьому в Україні не існує певної сертифікації ПВХ софітів. Таким питанням займаються тільки найвідповідальніші компанії-виробники.

Універсальність ПВХ-панелей робить їх незамінним елементом покрівельної конструкції, адже покупець зможе підібрати будь-які софіти з урахуванням відтінків кольору встановлених вікон, водостоків і покрівельного матеріалу. Софіти не потребують регулярного фарбування та іншого технічного обслуговування. Поверхня стійка до високих температур. Такі панелі можуть експлуатуватися при температурі від -50 до +60 градусів.