Все про софіти. Що це таке ‒ софіт

Під софітами розглядають сучасні панелі, вироблені з різних матеріалів, за допомогою яких вдається легко закрити карнизні звіси, приховати від сторонніх очей всі елементи пирога даху, що можуть зіпсувати екстер'єр. В процесі виконання будівельних робіт при зведенні нового будинку важливо приділити особливу увагу конструкції покрівлі. Дах обов'язково повинен відходити від стіни на певну дистанцію ‒ від 35 до 70 см, щоб захистити фасад і фундамент будівлі від зайвих опадів. Софіти на ринку України представлені в різних видах матеріалів, у сотнях торгових марках, як українських, так й іноземних виробників.

Основна функція софіта ‒ візуальна складова, що дозволяє приховувати крокви і підпокрівельний пиріг (мембрана, вата) від очей власника.

Софіти в деяких матеріалах мають в асортименті панелі з перфорацією, що забезпечують додаткову вентиляцію, повітря в підпокрівельному просторі обов'язково повинно «гуляти». В іншому випадку утворюється цвіль і грибок в результаті появи зайвої вологи.

Тому необхідно відповідально підійти до вибору софіта і розуміти, що Ви від нього чекаєте.

Що називають софітами

У перекладі з італійського «софіти» означають стелю ‒ це один з найпростіших і затребуваних облицювальних матеріалів, який знайшов своє застосування в процесі підшивки дахів для критих альтанок, приватних будинків та інших споруд. За рахунок застосування такого матеріалу вдається забезпечити завершений зовнішній вигляд будь-якого об'єкту протягом довгого часу.

Софіти використовуються, коли необхідно приховати від сторонніх очей елементи покрівельного пирога, що можуть кардинально порушити естетичну складову конкретного об'єкту. Це універсальний облицювальний матеріал, який використовується під час будівництва приватних будинків, а також інших будівель, де важливо грамотно організувати покрівельну конструкцію. Він відрізняється різноманіттям матеріалів, взятих за основу в процесі виробництва.

Матеріали з перфорацією призначені для якісної вентиляції даху на всіляких об'єктах. Софіти з гладкою поверхнею покликані виконувати декоративне облицювання будівлі.

Перш ніж придбати софіти, рекомендується ознайомитися з матеріалами, з яких виробники їх створюють.

За матеріалом софіти для даху діляться на кілька категорій:

Залежно від певного матеріалу встановлюють конкретний експлуатаційний термін на кожну окремо взяту продукцію.

Обираємо софіти з урахуванням матеріалу

Кожен з перерахованих матеріалів має певний набір переваг і недоліків, про які варто пам'ятати в процесі здійснення покупки.

Мідні

Мідні конструкції прийнято вважати одними з найякісніших в плані тривалого експлуатаційного терміну.

Мідні моделі вважаються безпечними, адже вони не горять у вогні. Крім цього, відзначають ще кілька переваг:

Серед мінусів відзначають високу вартість і обмежену кількість відтінків кольору ‒ в продажу доступні вироби тільки одного кольору.

ПВХ софіти

Вони виготовляються для конкретного завдання ‒ підшивка карнизного звісу. Саме тому їх часто називають професійної підшивкою, адже це є їх прямим призначенням. Крім того, панелі представлені в продажу з перфорацією, якої немає у інших товарів-замінників.

Софіти можуть бути декількох видів залежно від особливостей свого оформлення:

ПВХ-софіти виконують естетичну функцію завдяки своєму привабливому зовнішньому вигляду, а також забезпечують якісну вентиляцію. Вони не тільки захищають підпокрівельний простір від комах і птахів (як інші матеріали аналоги), але й оберігають від зайвої вологи. Адже саме волога є головним ворогом для теплоізоляційного шару, істотно знижує її енергоефективність, а внаслідок і всього будинку. Таким чином, збільшуються витрати на оплату комунальних платежів.

Представлені софіти для даху відрізняються ідеальним співвідношенням високої якості та доступної вартості, що зробило їх популярним і широко затребуваним матеріалом.

Матеріал має тривалий експлуатаційний термін ‒ 25-50 років в залежності від виробника. Більшість виробників дають гарантію на матеріал від 5 до 30 років, проте деякі з них використовують гарантію виключно в маркетингових цілях, і не виконують зазначені умови. Тому необхідно як слід ознайомитися з умовами гарантії кожної компанії (всі, у кого є гарантія, розміщують ці умови у себе на сайті).

Дерево

Дерев'яні софіти мають привабливий зовнішній вигляд, вони підкреслюють високий статус власника будинку. Серед мінусів відзначають завищену вартість в порівнянні з іншими методами обробки покрівельного звису, а через кожні кілька років потрібно буде покривати дерев'яну поверхню лаком або фарбою. В іншому випадку матеріал всихає і починає гнити від постійного контакту з вологим середовищем. Тому потрібно захищати дерев'яну поверхню за допомогою лаків і фарб, що за собою тягне додаткові витрати на матеріал і послуги робітників.

Вагонка

Цей матеріал з тонкого пластику знайшов своє застосування в процесі облицювання внутрішньої частини балконів. Але останнім часом його все рідше стали використовувати в якості софітів покрівлі.

Такі матеріали представлені тільки в світлих відтінках кольорів: бежеві, білі або кремові відтінки. Головна перевага матеріалу полягає в наступному:

Однак слід зазначити і деякі недоліки: вагонка починає провисати після декількох років експлуатації, адже поступово всихає (особливість матеріалу).

Металеві

Софіти для даху виготовляють з оцинкованого листового металу, а поверхня покривається антикорозійними захисними речовинами. Високий ступінь міцності забезпечує надійність покрівлі, а велика кількість відтінків кольору допоможе кожному покупцеві підібрати ідеальний варіант для конкретного об'єкту.

У продажу металеві софіти діляться на дві великі категорії:

  1. Деякі виробники беруть за основу дешевий листовий матеріал. Як результат покупець отримує матеріал за доступними цінами з великою однотонною палітрою кольорів та повною відсутністю вентиляції. Шар оцинковки легко тріскається в процесі згинання матеріалу, просвердлювання отворів для кріплення, обрізки матеріалу під потрібні габарити. На краях псується оцинкований шар, внаслідок чого є високий шанс корозії. До того ж матеріал дуже ніжний, його легко пошкодити в процесі монтажу або транспортування, при ударах, на відміну від ПВХ, він не амортизує удари, а приймає їх на себе, швидко мнеться, дуже легко дряпається, залишаючи помітні білі смуги. Крім цього, він сам дуже «царапучий» і, проводячи монтаж ним можна легко порізатися.

  2. Професійні матеріали, розробка яких здійснюється на спеціалізованих заводах. Це софіти з перфорацією, де шар оцинковки виробники наносять вже після згинання матеріалу і наявності всіх необхідних отворів. Мінус таких софітів полягає в їх високій вартості.

Способи нанесення кольору на ПВХ софіти

Існує три основних способи нанесення кольору на поверхню ПВХ панелей. Кожен з представлених способів має певні плюси та мінуси:

  1. Термодрук ‒ сучасний метод, в результаті якого використовується спеціальна різнобарвна стрічка. Вона розмотується на поверхні панелі та «вплавляется» під гарячим пресом. Зверху наносять захисний безбарвний шар. Таким чином, вдається передати всілякі відтінки, термодрук стійкий до УФ-променів, температурних перепадів і механічних пошкоджень. Мінуси: досить висока вартість.

  2. Ламінація ‒ пофарбована плівка разом із захисним шаром фіксується на зовнішню сторону софітів. Переваги: наявність чіткого зображення, великий вибір відтінків кольору. Серед мінусів відзначають: вигоряння під впливом прямих сонячних променів.

  3. Екструзія ‒ використання різнокольорових гранул, які додають в коумпандер, забезпечуючи рівномірне фарбування всієї поверхні. Переваги методу: стійкість до механічних пошкоджень, до різких температурних перепадів. Мінуси: використовується тільки один однотонний колір.

Вибір і експлуатація софітів

Карнизна підшивка служить одним з основних додаткових елементів в системі вентиляції даху. Для цих цілей виробники спеціально використовували перфорацію, що забезпечує оперативну циркуляцію повітряних потоків. Тому на даху не збиратиметься волога, незалежно від погодних умов за вікном.

При цьому покупці можуть обрати моделі з перфорацією або без неї різних відтінків. Вибір софітів часто здійснюється з урахуванням початкового кольору даху, водостічної системи, фасадної частини будинку та віконних рам. Білий і коричневий кольори ‒ найбільш затребувані, а графіт і світло-сірі, це ті кольори, які мають позитивний тренд. Наявність перфорації дозволяє налагодити не тільки необхідну вентиляцію, але і також забезпечує ефективний захист від утворення конденсату. Це працює по причинно-наслідковому зв'язку: через те, що є циркуляції повітря, волога (пар) виходить з підпокрівельного пирога і, через це пара не встигає охолонути на покрівельному покритті. Адже конденсат ‒ це вода, отримана в момент охолодження вологого повітря.

Метал і ПВХ: які софіти для даху обрати

Які софіти використовуються для підшивки карнизу? Які матеріали вважаються найбільш актуальними на сьогоднішній день? Від цього буде залежати не тільки зовнішній вигляд всієї покрівлі, але і також її функціональна складова.

Найпопулярнішими є ПВХ і металеві софіти. Виділяють чотири основних ключових моменти, які відіграють особливу роль в процесі вибору софітів:

Основні характеристики 

Метал

ПВХ-панелі

Вентиляція підпокрівельного простору

Монолітна структура забезпечує надійність і міцність конструкції, але при цьому виключає нормальну вентиляцію.

Наявність досить дрібної перфорації виключає в подальшому утворення цвілі або обмерзання даху в зимовий період.

Практичність 

Незважаючи на свою практичність, метал рано чи пізно піддається негативному корозійного впливу. Це призводить до частого фарбування поверхні.

Професійна карнизна підшивка не іржавіє, не гниє, а невелика вага панелі, робить всю систему легкою, що підтверджує її універсальність як для нового будівництва, так і для реконструкції будівель. Це один з найбільш довговічних матеріалів.

Монтаж

Металеві звіси досить важкі, а тому для монтажу потрібна посилена обрешітка та відразу кілька працівників. Матеріал легко пошкодити, подряпати або пом'яти (безслідно вирівняти його неможливо). Крім того, об панелі дуже легко подряпатися; через вагу матеріалу необхідно зменшити крок обрешітки (несучої конструкції, тобто необхідно додавати додатковий ряд брусків, до якого буде прикручуватися матеріал), щоб уникнути його провисання. Це в свою чергу здорожує вартість всієї системи (на додаткове дерево і кріплення).

З софітами з ПВХ у Вас не виникне особливих труднощів: матеріал досить легкий, а система вбудованих (виробником) замків, дозволяє дуже легко і надійно з'єднувати між собою панелі в цілісну систему. Тому з установкою може впоратися одна людина.

Зовнішній вигляд 

Матеріал легко пошкодити не тільки в процесі монтажу, транспортування але і після. Наприклад, коли необхідно почистити водостік, при неакуратній грі дітей (коли м'яч потрапляє на поверхню панелі) та інше. Утворені подряпини мають білий колір (адже метал ‒ світлий, на відміну від фарби якою він покритий), який сильно помітний на контрастному коричневому, графітовим чи інших кольорах.

ПВХ-панелі мають оригінальний і престижний зовнішній вигляд, вони не потребують додаткового фарбування або покритті всілякими захисними засобами. Існують різні способи нанесення кольору, виробники надають велику гаму відтінків, не тільки однотонних кольорів, але і панелей з використанням різних кольорів або відтінків одного кольору, що дозволяє зробити надійну і дуже реалістичну імітацію текстури дерева.

Обираючи між софітами з металу або ПВХ матеріалу, необхідно звернути увагу на ще один важливий критерій ‒ вартість. Безумовно, металеві моделі обійдуться дешевше, але якщо додати до їх реальної ціни постійне обслуговування (регулярна купівля фарби, наймання працівників, що виконають монтаж), стає зрозуміло, що даний матеріал і в цьому пункті поступається ПВХ-панелям.

Професійна карнизна підшивка з ПВХ не вимагає від власника будинку будь-яких додаткових фінансових вкладень. Саме з таких причин стає зрозуміло, чому металеві вироби поступово відходять на другий план, а на сучасному будівельному ринку з'явилася величезна різноманітність ПВХ-панелей для підшивки карнизного звісу. 

Чому важливо організувати якісну вентиляцію на даху

Деякі власники будинків задаються питанням: звідки може взятися волога в закритому покрівельному просторі? Однак не варто забувати, що мова йде про житлові будинки, в яких щодня готується їжа, проживають люди, домашні тварини, працюють різноманітні побутові прилади, що випромінюють тепло. В результаті пар і тепло піднімаються догори та за допомогою вентиляційних систем виходять з кімнат. Таким чином, в приміщеннях вдається створити оптимальний мікроклімат, чого не скажеш про покрівлю. 

Щоб пар і волога не осідали на обрешітці, і не затримувалися між шарами теплоізоляції та фінішною обробкою покрівельного простору, потрібно подбати про вільну циркуляцію повітряних мас. Для цього прийнято використовувати різні конструктивні вироби, а для карнизів передбачені софіти з перфорацією.

Виділяють три основні моменти, без яких неможливо уявити повноцінну вентиляцію:

Софіт ‒ це вдале рішення для якісної циркуляції повітря ‒ «вхід повітря».

Якщо не приділити належної уваги вентиляції на стінах з'являються характерні сліди, відзначають зменшення енергозбереження будинків, в зв'язку з намоканням теплоізоляційного шару. Тому під час вирішення проблем з вентиляцією рекомендується скористатися софітами з перфорацією, виготовленими з ПВХ.

Продукція європейської якості софіти ASKO NEO

Головна перевага софітів ASKO NEO полягає в стійкості до механічних впливів і різних атмосферних опадів. В процесі виробництва виробники скористалися сучасним методом ламінації, в результаті якого на поверхню була нанесена спеціальна багатошарова плівка. Таким чином, плівка оберігає поверхню від пошкоджень, що можуть статися під час транспортування матеріалу, монтажу або подальшої експлуатації.

У продажу представлені моделі з перфорацією і без перфорації. Щоб підрахувати точну кількість певних панелей, необхідно врахувати особливості конфігурації кожного окремо взятого даху: кут нахилу покрівлі, ширина карнизного звісу, довжина покрівлі та інше. В середньому таке співвідношення панелей без перфорації і перфорованих панелей складає 3: 1.

Виробник пропонує величезний асортимент кольорів (5 однотонних відтінків і 8 кольорів під дерево), що дозволяє з легкістю підібрати ідеальне рішення з урахуванням фасаду, віконних рам, водостічної системи або фінішного покрівельного покриття.

Найпопулярніші з кольорів:

У комплекті передбачена наявність двох необхідних елементів: планка J використовується в якості направляючої в процесі монтажу. За допомогою цієї планки, можна організувати красиве та надійне стикування панелей в кутових ділянках покрівлі.

Кольори софіту ASKO NEO ідеально гармоніюють з кольорами, найпопулярнішої на ринку, водостічної системи PROFiL. 

Правильний монтаж софіта

Перед початком виконання монтажних робіт важливо подбати про попереднє встановлення обрешітки. Її монтують по периметру стін будівлі та по периметру всієї покрівлі (покрівельного звису). Якщо ширина карнизу більше 400 мм, тоді знадобиться додаткове застосування рейки, що буде розташована між внутрішньою і зовнішньою рейкою. Точну кількість необхідних рейок потрібно розраховувати, виходячи з правила інструкції з монтажу 300-400 мм.

Монтаж майбутніх софітів здійснюється з дотриманням певної послідовності:

Важливо пам'ятати основне правило: панелі ні в якому разі не повинні перебувати в стані натягу.

У кутах з'єднання софітів може бути декількох видів ‒ пряме або діагональне. Незалежно від обраного способу, потрібно використовувати H-профіль або кілька J-профілів, що з'єднуються задніми стінками. Представлені профілі кріпляться на обрешітку, виконуючи функцію додаткової необхідної опори.

Діагональний спосіб прийнято вважати найскладнішим: по діагоналі кута кріпляться H-профіль і панелі. Останні можна акуратно підрізати, щоб вони відмінно підійшли під даний кут.

Де використовуються софіти VOX INFRATOP

Софіти використовуються на різних будівельних об'єктах і відрізняються тривалим гарантійним терміном ‒ 30 років з моменту монтажу. Продукція VOX INFRATOP має деякі відмінні риси в порівнянні з іншими варіантами софітів:

Прихована перфорація значно спрощує монтажні роботи. Таким чином, більше не потрібно буде прораховувати точну кількість перфорованих і неперфорованих панелей, з огляду на їх ідеальне співвідношення.

Гамма кольорів продукції VOX INFRATOP пропонує на вибір 5 кольорів:

В якості основних комплектуючих виробник також пропонує кілька планок ‒ J і H.

Такі софіти є ідеальним рішенням для приватних і заміських будинків, для дач, багатоповерхових будівель, альтанок та інше.

Особливості монтажу ПВХ панелей VOX INFRATOP

В процесі виконання монтажних робіт слід враховувати температурні показники, адже профілі можуть змінити свою довжину (на відрізку 1 м до 0,7 мм на кожні 10 градусів). Тому починати укладання панелей рекомендується в умовах температури, що варіюється від +5 до +30 градусів.

Установка панелей VOX INFRATOP не особливо відрізняється від монтажу інших ПВХ софітів, але має деякі особливості:

  1. Панелі повністю УФ стабілізовані, і їх можна встановлювати на фронти. На вибір покупця запропоновано 3 кольору (білий, золотий дуб і горіх). 

  2. Широкий перелом панелі (15 см) дозволяє легко, швидко і красиво встановити будь-який точковий світильник, щоб він не потрапляв між вигинами панелі. Важливо, щоб поблизу світильника була несуча балка.

  1. Висока міцність панелі дозволяє збільшити крок обрешітки до 80 см, щоб використовувати не надто багато дерева для обрешітки.

  1. Панель оснащена «антиураганним замком» ‒ це невелика смуга на верхній частині панелі, яка після вкручування саморіза, виступає в ролі стиснутої пружини. Вона притискає основу панелі до несучої конструкції, це нівелює відстань, яку необхідно залишити між шапкою саморезу та панеллю, але при цьому не заважає лінійному розширенню всій панелі. Як результат: панель набагато складніше відірвати, вона витримує навіть дуже сильний вітер і, при цьому не буде стукати на вітрі, як іноді буває, коли монтаж виконаний не дуже вдало (особливо критичне «стукання» для металевих софітів).

Переваги використання ПВХ панелей Айдахо

Софіти Айдахо були виготовлені з високоякісного матеріалу ‒ полівінілхлорид. Незважаючи на невелику кількість відтінків кольору, виробникові вдалося зібрати найпопулярніші та найбільш затребувані варіанти: білий, коричневий і графітовий.

На вибір покупцеві запропоновано кілька моделей ‒ з перфорацією і без перфорації. Виробник рекомендує дотримуватися оптимального співвідношення перфорованих і неперфорованих панелей ‒ 3: 1.

Комплектація продукції Айдахо не відрізняється від попередніх моделей: в наявності є планки J і H.

Якщо Ви не бажаєте переплачувати зайві гроші, але при цьому бажаєте отримати високу якість, тоді цей софіт є найбільш вигідним рішенням. Матеріал наділений однаковими перевагами, що й продукція VOX INFRATOP (пункти 3 і 4). Крім того, в асортименті виробника запропонована оригінальна текстура панелей, аналогів якої немає в жодній компанії на сучасному ринку. Цей софіт є найдешевшим на ринку України серед представлених товарів від європейських постачальників.

Особливості кріплення софітів

В процесі виконання монтажних робіт для софітів доцільно використовувати виключно ті шурупи, цвяхи або саморізи, що мають антикорозійне покриття. Таким чином, вдасться отримати якісну конструкцію, яка прослужить не менше 25 років.

Діаметр капелюшка саморізів повинен бути від 8 мм і більше, а діаметр ніжки 3 мм (при цьому саморізи повинні бути з прес шайбою). Це необхідно для того, щоб рух панелей залишавлся досить вільним. Монтаж саморізів здійснюється в центр ‒ в спеціальні отвори.

При цьому важливо дотримуватися дистанції між фіксацією і поверхнею панелі ‒ 1 мм. Щоб перевірити кріплення, необхідно спробувати покласти звичайну монету між капелюшком саморізу та панеллю ‒ вона повинна легко поміститися в цьому просторі.

Під час фіксації шурупів важливо проробляти всю роботу виключно під прямим кутом.

Зберігання та транспортування софітів

У процесі зберігання або перевезення матеріал повинен знаходитися на рівній і плоскій поверхні, яка виступає в якості опори. Упаковки з софітами можна зберігати в стопках, складаючи по 10 пачок у висоту (але не більше). Перед монтажем рекомендуємо відкрити упаковку, щоб панелі вирівняли свою температуру з температурою навколишнього середовища

На складах профілі рекомендується зберігати в приміщеннях, де температура повітря не перевищує максимальну позначку в +60 градусів. Важливо, щоб на матеріал не потрапляли сонячні промені, а упаковки з софітами перебували якомога далі від джерел тепла у вигляді опалювальних приладів.

Що стосується догляду за ПВХ софітами, виробники допускають процес миття поверхонь теплою водою (не вище 40 градусів) або мильним розчином із застосуванням звичайних миючих засобів (ні в якому разі не використовуйте засоби з абразивними частинками або інші агресивні речовини, щоб не подряпати поверхню). Після цього досить змити миючий засіб за допомогою вологої губки, серветки або шлангу. 

Різка ПВХ-панелей

При виконанні монтажних робіт софіти доведеться розрізати. Для цього застосовуємо циркуляційну пилку з дрібними зубами, використовуємо болгарку з диском по металу, а обороти обираємо не менше, ніж для роботи з деревиною.

Для більш акуратної нарізки деякі будівельники вдаються до використання спеціальних ножиць по металу. В такому випадку нарізка проводиться не по всій довжині ножиць: лезо задіють в роботу тільки на три чверті.

Нарізку панелей завжди починають з боку кріплення. Якщо має бути нарізка софітів за допомогою гострого ножа, панелі потрібно кілька разів зігнути і розігнути по заздалегідь нанесеній ножем лінії до того моменту, поки вони не зламаються.

Важливість правильної обробки карнизного звісу

Обираючи софіти з ПВХ, покупець віддає перевагу довговічності, якості та надійності всієї конструкції. Розріз софітів здійснюється, безпосередньо, на об'єкті, під будь-який розмір.

В результаті замовник отримує відмінний захист від опадів, корозії, гниття та сміття. А для довговічності будівлі буде досягнута ідеальна система вентиляції. По завершенню укладання такі панелі не потребують додаткового фарбування чи іншої обробки, що дозволяє власнику отримати гарний вигляд свого будинку на довгі роки.